2008-01-16 Střípky božího království

31. ledna 2008 v 18:59 | R |  Proč žijem na vesnici
Poslední aktualizace: 2009-11-09
Klíčová slova: Pasekáři - Pastuškové z Pasek - Markéta z Pasek - Bimbo - Terezie z Avily - scénář: Bůh

"...Střípky božího království, které na svět seslal Pán, sbírat chci srdcem svým vychladlým. Ráje až přijde čas, abych mohl snést, tu lásku a ten žár, jímž je BŮH..." Josef Hrubý - hud. skup. Učedníci
Přijela jako na zavolanou. Pastýřka vždycky věděla kdy a kde se objevit, koho kolem sebe shromáždit...(Gandalf?) Prý je leden, kozy se teď nedojí, mláďata se ještě nerodí, a hlavně sehnali hlídání.
Tak nám zase jednou přibylo kuřátek, a ne ledajakých! S krásnýma velkýma čistýma očima. Pastuškové z hor přijeli na 24 hodinovou návštěvu! Z původně plánované společné akce v Malenovicích typu S tebou mě baví svět na lyžích nakonec sešlo, protože sníh rychle tál, a tak se sbalili a vydali se po návštěvách. (Ať žijí esemesky!) To bylo radosti na všech stranách! Překvapilo mne, že jejich děti neměly nejmenší problém s adaptací, vždyť u nás to muselo být pro ně tak nezvyklé... I Sebíček, smíšek koblížek, který právě oslavil třetí narozeniny, nakonec bez fňukání usnul. Markéta vysvětlovala, že děti jsou zvyklé, víkendy většinou tráví na nějaké akci u jiných Pasekářů, jak říkají lidem žijícím podobným životním stylem... Děti, které vědí, že jsou bezvýhradně milovány a přijímány, a nemají důvod nedůvěřovat.
A Pastýřka povídala a povídala. Někdy mi připadala jako krajánek, který přichází a vypráví příběhy, které zahřejí duši. Třeba o kamarádech jiných Pasekářích, o dvojici fajn tuláků, kteří jim teď hlídají hospodářství, o Euroindiánech, zkrátka o dobrých lidech, ale taky z psychologie třeba o Freudově synchronicitě dějů.
"Když stane se, že kamarád zaváhal nebo zklamal snad, a ty váháš, jestli na něj ještě dát, vezmi ho do hor, uvidíš..." Vysockij
Protože na naší větrné hůrce zase foukal silný vítr, a její děti přechod z hor do babiččina paneláku špatně snášely, pobyt venku vzdali a hráli si doma. Docela dlouho to bylo fajn, ale nakonec lákadla civilizace zvítězily: DVD a dětská malovátka (líčidla) - jeden z méně vhodných dárků. Klasika: chlap vyvalený u bedny (televizoru) a pozornosti chtivé ženské. "Timíku, která z nás se ti nejvíce líbí?"
Dvě Pastuškovic perličky na závěr:
- Malá Rozárka přijede na návštěvu k babičce do paneláku a diví se: "To babička bydlí v takovém zámku?"
- Flegmatik Sebík krájí dýni, a ani si přitom nevšimne, že se říznul. Až je prkýnko plné krve, udiveně konstatuje: " Tady je něco modlýho....?" (Modrého - ještě si plete barvy.)
Ani si neuvědomujeme, o co nás dnešní doba ochuzuje. Honíme se za stále většími příjmy a stále novými senzacemi a zážitky, stále nespokojeni, a přitom nejšťastnější bývá ten, kdo si umí všímat a radovat se i z maličkostí. Úzké sepětí s přírodou učí pokoře a fyzická práce, jako protiváha duševní činnosti, vybíjí agresivitu. Proto lidé, kteří se tak dobrovolně rozhodli žít, jsou milí a dobří, mají jiný žebříček hodnot, a třeba nezištná pomoc, dodržení daného slova, otevřenost a férovost je pro ně nutnou samozřejmostí.
MARKÉTKO, PÁN S TEBOU !!!
Pastuškové při odjezdu
"Chtěla bych, ...
aby se Oddíl pro mne stal:
ostrovem svobody,
studnicí věrného přátelství
a skálou, z jejíhož kamene,
si postavím
základy svého života."
Foglar, z oddílového slibu Dívčí Dvojky
Tak mně napadá....Kolikrát už jsme se my dvě setkaly z jakéhosi vnuknutí.... Je mi špatně při pomyšlení, kolikrát, zvláště v posledních letech, jsem se octla v roli, v lepším případě zbojníka, který říká nepříjemnou pravdu, hájí ji třeba proti všem, a sám na to tvrdě doplatí.... A pravda se projevila mnohem později. Terezie z Avily, co s tím?
"Protože muži a teologové mě nechtějí poslouchat a pohrdají mnou, přicházím jako chuďas, abych projednal své záležitosti s ubohými malými ženami a odpočinul si u nich." Ježíš Terezii z Avily
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama