Ivančena

20. května 2008 v 10:56 | R |  Info

"Založila Třicítka"

Aktualizace 6. 1. 2010
Klíčová slova: skautská mohyla na Ivančeně, 1. junácký oddíl Ostrava, Chlapecká Třicítka a Dívčí Dvojka

Dcera, skautský nováček, přišla 24. 4. 2008 nadšeně ze své třetí skautské akce - výpravy: "Mami, a víš z kterého města byli ti zavraždění skauti? Z Ostravy!" - "Víš Terezko, ti skauti..." - A oči mi začaly vlhnout. Vzpomněla jsem si, jak jsem v Oddíle za totality něco o tom slyšela, jak jsme tajně nosili kameny na mohylu, pak i oddílový znak... Dnes mám volno po zkoušce a zadala jsem do Googlu heslo Ivančena... Našla jsem to! Bylo to tak! Kluci z NAŠÍ Třicítky! (Spřáteleného chlapeckého oddílu)

Čéňa z Dívčí Dvojky, Ostrava-Poruba

"Přátelé ale nikdy nezapomínají, a proto 6. října 1946 vystoupilo pět členů nového 30. ostravského oddílu, pět spoluodbojářů, na odnož Lysé hory. Tomuto místu se pravděpodobně po svém majiteli říkalo Ivančena. Vztyčili tam prostý kříž a vytvořili mohylu z kamenů na paměť statečnosti svých blízkých kamarádů. V prázdné láhvi pak umístili vzkaz, aby každý, kdo půjde kolem, přinesl k uctění památky mrtvých další kámen." Roman Vajdík,Luk., z výše odkazovaného webu http://ivancena.skautifm.cz/.

6. 1. 2010 Dnes to leckdo asi těžko pochopí,
ale byl to čistý projev solidarity s našimi předchůdci, nespravedlivě popravenými kamarády, nebyla v tom žádná prázdná propaganda, žádné bláboly, žádná hesla..., jen tichá tajná spoluúčast...

5/2008. Všimla jsem si článku v časopise Okno, který čerpal ze stejného zdroje. Ten článek bych poopravila, doplnila. Já jsem z vyprávění starších pochopila, že členové Prvního skautského oddílu, jehož byli někteří zavraždění členy, založili po válce, jak je uvedeno, nový skautský oddíl Třicítka, a jako její dívčí varianta vznikla naše Dívčí dvojka.

3. 7. 2008 Našla jsem ve "svých archivech" Informační bulletin oddílů z roku 1999: " Třicítka byla založena 5. června 1945, tímto dnem se oddělila skupina skautů a roverů z 1. skautského oddílu v Ostravě a založili 30. skautský oddíl Ostrava... 6. 10. 1946 založila oddílová rada Třicítky za účasti Slávy Moravce a Jaroše Rozsypala mohylu na horském hřebeni Ivančena... Dívčí Dvojka byla založena v květnu roku 1945 Naďou Moravcovou a Zorou Skalickou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama