Pozdav z Gaboltova a severovýchodního Slovenska

27. srpna 2008 v 20:56 | R |  Info
"... Čukudaka, lejdydaka, do vody ťap ťap..."
" ... Ui ui, ui ui, uííí..."
"Sľúbili zme navštíviť rodisko predkov, tož zme išli pozrieť, kde Toňo starší aj mladší aj dajaký dnešný farár kravy pásol", kde před zhruba patnácti lety tábořili starobělští skauti a kde se psala slovenská historie - zdejší region je velmi bohatý na památky z doby románské a gotické, mnohé jsou chráněné UNESCEM.
Gaboltov - poutnické místo Panny Marie Karmelské košické diecéze. Podle tradice tudy v desátém století procházel svatý Vojtěch do Polska a v místě, kde zabodl hůl do země, je dodnes, na louce u kostela, studánka.
Navštívili jsme taky pár jiných zajímavých míst: Bardějov, Levoču, Spišskou kapituľu, Spišský hrad, Starou Ľubovňu, Prešov a polskou Krenicu.
No nejlepši byl baňur v Kamiňcu!!! (Tj. tůň místního potoka.) Leošu, Tomašu..., toš to byla bomba! Takové kaskády jsme neviděli ani v Alpách! A voda navíc nebyla studená! Kaminiec, jako správný podhorský potok, při větším dešti výrazně mění svůj objem i koryto. Teď byl ještě trochu rozvodněný, a v jednom místě protékal jen úzkou brázdou ve velkých plochých kamenech, z výšky několika metrů se po nich stupňovitě valil dolů, a tam dopadal do několikametrové, místy hluboké tůně. Sednout si na některou tu kamennou plošinku, přes kterou stékal - to byla opravdu intenzivní přírodní hydromasáž!!! Fotku nemám - pak se setmělo, a druhý den voda opadla.
Dále najdete stručný komentář k dalším navštíveným místům.

Dotace z EU zřejmě pomohly i památkám na Slovensku, protože jsme všechny našli po rekonstrukci, případně zde jestě úpravy probíhaly.
Bardějov - staré královské a lázeňské město doložené od 13. století. V této době už údajně mělo městské cisterny, a zřejmě i vodovod z borovicových rour. Doložena je oprava vodovodu v 15. století. Výrobna těchto rour je raritou bardějovského skanzenu. Dále kromě lázní jistě stojí za vidění náměstí s gotickou bazilikou sv. Egidia, radnice i mnohé měsťanské domy a městské opevnění. Rozsáhlé expozice Šarišského muzea - Přírodovědná expozice s množstvím vycpaných zvířat, ojedinělá expozice ikon a vlevo od vchodu do skanzenu v Rákocziho vile národopisná expozice - pěkně vysvětluje, jak jednotliví řemeslníci, co vyráběli, kroje, vývoj architektury od doby románské až po současnost a historii lázní.
Levoča - další z krásných historických měst, proslulá díly gotického sochaře Mistra Pavla z Levoči a mariánským poutním místem na kopci nad městem...
Spišská kapitula - tradiční sídlo spišských biskupů, katedrála má kromě gotických oltářů ojediněle zachovalou románskou část s dvěmi věžemi.
Špišský hrad - rozsáhlá zřícenina, dobře upravená, zprovoznili a vybavili středověkou kapli, kuchyň, ložnici...
Stará Lubovňa - z dálky viditelný středověký hrad, významný pro slovenské dějiny, do 2. světové války obývaný...
Prešov - viz. Turínské plátno
Krenica - polské lázeňské město kousek za slovenskou hranicí. Pěkně upravené, plné květin a stánků s různými výrobky. Ale i trošku lázeňské vody si tam musíte zaplatit...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama