Jonáš, prorok současnosti

21. května 2009 v 10:42 | R |  Info

Kvalitní divadlo nemusí jezdit z daleka

Klíčové pojmy: křesťanské amatérské divadlo - prorok Jonáš - farnosti Ostrava-Přívoz a Orlová - charitní dům sv. Václava v Ostravě-Heřmanicích

Jako je přívozský kostel promyšleně, vkusně a nápaditě řešený, a vždy také patřičně upravený, takové jsou i divadelní hry, které v této farnosti vznikají. Amatérské divadlo Hrajeme pro pána vzniklo v roce 2006 spojením aktivit farností Orlová a Přívoz. Letos o Vánocích uvedlo hru muzikálového typu Andělé a o Velikonocích na opravdové farní Velikonoční veselici hned další: tentokrát se jmenovala Jonáš. První, co se mi k tomu vybavilo, bylo: No co, tři dny byl ve velrybě, a pak ho zase vyplivla. To asi tentokrát nebude nic moc. Ale naprostý opak byl pravdou!


DĚCKA OPĚT NEZKLAMALY! Děti, dospělí i mládež se mohli smíchy uchechtat, a přitom to nebyl žádný brak ani kýč! Vysoká aktuálnost, vtip, hloubka, prorocká trefnost, nápaditost, skvělé písničky, nechyběly ani výrazné dětské herecké osobnosti, jako Karíma Vašková v dvojroli cestujícího v autobuse, tj. v břiše velryby, a automatu na chipsy a coca-colu, který se pokazil zrovna ve chvíli, když si chtěl Jonáš užít to show, jak Hospodin šešle na město pohromu...

Zvláštní poděkování patří těm, bez kterých by se to však nemohlo uskutečnit: faráři Bogdanovi Stepieňovi, kaplanovi a režisérovi Franciszku Gajewskému, hudebnímu a technickému managerovi, webmasterovi a pastoračnímu asistentovi Janovi Košárkovi, výtvarnici Julii Sivoňové a nápovědě, paní Libuši Švecové.

A co píšou oni sami?

" Proč hrajeme?
Naším cílem je rozdávat radost kolem sebe, poukazovat na cenu morálních hodnot, ukazovat na to, jak dělat svět lepším - předávat radostné poselství evangelia."
http://www.hrajemepropana.cz/
" 2. CESTUJÍCÍ
No jo, je to divný, jako by nám něco bránilo...
...
2. CESTUJÍCÍ:
Kývne hlavou nahoru a jevištně šeptne:
Třeba někdo vejš... Jonáš se krčí na sedadle.
...
1. CESTUJÍCÍ
Kosmonauti?
2. CESTUJÍCÍ
Néé. Já myslím (naznačí svatozář, sepnuté ruce a pohled ve "zbožném" úhlu).
1. CESTUJÍCÍ
Jó ten... A proč myslíte?
2. CESTUJÍCÍ
Třeba ani nechce, abychom dojeli... Nebo třeba aby nedojel někdo z nás.
1. CESTUJÍCÍ
Mně se ten se sluchátkama hned nezdál...
...
1. CESTUJÍCÍ
To je skvělej nápad. (Otočí se na ostatní) Slyšeli jste ho? Tady kamarád má zjevení, že tady jeden z nás nemá bejt, a proto pořád stojíme. Takže budem losovat, kdo za to vlastně může.
CESTUJÍCÍ
Zjevení? A Máte to často? Já ještě žádné zjevení neviděl...
2. CESTUJÍCÍ skromně
No, to já jen tak… občas, z dlouhý chvíle…"

Zkráceno, převzato z http://divadelnihry.sweb.cz/
Tak už chápem, jak může být prorok Jonáš aktuální i v dnešní době. On totiž po třech dnech vypadl z lokálu, baru, hospy, knajpy, či jak chcete. No prostě: z Velryby. Jediné, co bych divadelníkům vytkla, byl pohyb na jevišti. Ani vydatné povzbuzování otce Bogdana nepomohlo, aby se většina z nich uvolnila a začala se přirozeně pohybovat, pohupovat, tancovat. Ale myslím, že jako amatérům začátečníkům, bychom jim to mohli odpustit!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama